This video embed source from YouTube and uploaded by UNMIK Public Information on YouTube.

SRSG Tanin Speech In UNSC On Kosovo 140518

  • About
  • Download Video
  • Embed Video
  • Comments
Description:

SRSG Tanin in Security Council Session on Kosovo: EU and Grassroots Engagement Important Pathways forward in Belgrade-Pristina Dialogue

14 May 2018, New York – Wider regional engagement and a renewed EU focus on Belgrade and Pristina represents a unique opportunity to move past a stalemate in relations, the head of the United Nations Interim Administration Mission in Kosovo told the Security Council today.

The Special Representative of the UN Secretary-General in Kosovo Mr. Zahir Tanin told the Council during his quarterly address in New York that a new level of engagement was needed in order to see material shifts in the positions of the governments in Belgrade and Pristina..............
SRSG Tanin Speech In UNSC On Kosovo 140518
Uploaded on YouTube by UNMIK Public Information

UNMIK,UN,UNSC,Security Council,Kosovo,Serbia

Download This Video:

Embed this

Related Videos

Serbias Pretend Royal Family Wants To Make Serbia Great Again NBC Left Field
Serbias Pretend Royal Family Wants To Make Serbia Great Again NBC Left Field

by NBC Left Fie...

The monarchs of Serbia were kicked out of the country during World War II, sent into exile, and stripped of their titles. But they never gave up the claim to the throne and now, a new political party is lobbying to bring back the monarchy. SUBSCRIBE: http://nbcnews.to/2rAQzwx FOLLOW NBC LEFT FIELD: Facebook: http://nbcnews.to/2rACLSM Instagram: http://nbcnews.to/2rAsQwp Twitter: http://nbcnews.to/2rAsWUN CALL THE FIELD PHONE: ☎️ (315) LF-FIELD VISIT OUR SITE: http://nbcleftfield.com Reporter/Producer Katie Engelhart Video journalist Rebecca Davis Field producer Valerie Hopkins Editor Ali Withers Graphics Zachary Gibson __ ABOUT NBC LEFT FIELD: NBC Left Field is a new internationally-minded video troupe that makes short, creative documentaries and features specially designed for social media and set-top boxes. Our small team of cinematographers, journalists, animators and social media gurus aims to unearth stories and breathe creative life into current headlines. While pushing boundaries at home and abroad, NBC Left Field will also be serving as an experimental hub for NBC News style, treatment and audience engagement.

Learning a language? Speak it like you’re playing a video game | Marianna Pascal | TEDxPenangRoad
Learning a language? Speak it like you’re playing a video game | Marianna Pascal | TEDxPenangRoad

by TEDx Talks

Marianna Pascal Shows How The Secret To Speaking A New Language With Confidence Is All About Attitude Not Ability Marianna Pascal Helps Professionals Achieve Greater Success In Life By Communicating Effectively In English Marianna Began Her Career As An Actor And Performed Across Her Native Canada In Film Television And On Stage For 15 Years Today Marianna Improves The Way Employees Relate To Their Bosses Clients Colleagues And Other Key Stakeholders Marianna Is Also The Official Communication Trainer For Miss Malaysia World An Award wining Speaker Marianna Is Known For Her Humorous Speech On Youtube Titled Local English Or Standard English Which Has Been Seen By Over A Million People Worldwide Marianna Is Also The Author Of The Best selling Book Series English Fast Easy The Most Recent Was 2 On Borders Best Selling List For Non fiction This Talk Was Given At A TEDx Event Using The TED Conference Format But Independently Organized By A Local Community Learn More At Httptedcomtedx

Rama përplaset me Vuçiç - News, Lajme - Vizion Plus
Rama përplaset me Vuçiç - News, Lajme - Vizion Plus

by Vizion Plus ...

http://www.vizionplus.tv https://facebook.com/VizionPlusTV https://twitter.com/VizionPlusTV Çështjet me te nxehta mes Prishtinës dhe Beogradit si njohja e Pavarësisë se Kosovës, statusi i minierës se Trepçës dhe arrestimi i nënkolonel Nehat Thaçit ne kufi, u hapen nga kryeministri Rama ne prani te homologut Vuçiç, gjate forumit te gjashte per sigurinë ne Serbi. Dy kryeministrat Vuçiç e Rama ndanë qëndrime te kundërta per njohjen e shtetit te Kosovës.Aleksandër Vuçiç: Per marrëdhëniet tona me Prishtinën, kam disa argumente për te thënë se pala tjetër është fajtore, por nuk dua te vijoj me tej. Ne do vazhdojmë procesin e dialogut ne mënyre pasionante sepse është parakusht per zhvillimin e rajonit, për standarde me te mira për popullin serb, per te ardhmen e marrëdhënieve serbo-shqiptare. Duhet te krijojmë vullnetin e mire per Ballkanin Perëndimor. E di qe ka shume njerëz qe ne Serbi qe nuk e kuptojnë këtë, ata thonë se Vuçiç është mik i shqiptareve, por unë do them te vërteten, ne nuk do ndalojmë procesin e dialogut, i cili do te ketë drite ne fund te tunelit. Duhet te gjejmë kompromise, pasi te gjithë do bllokohemi sa i takon integrimit ne BE dhe zhvillimit ekonomik.Edi Rama: Kosova është pika ku ne nuk biem fare dakord. Pikëpamja ime është qe sa me shpejt Serbia te njohe Kosovën aq me mire është per te gjithë. Por nga ana tjetër, ajo qe te dyja vendet duhet te jene krenare është dialogu. Kur flasim per dialog kemi parasysh njerëzit, popujt. Me lejoni te sjell një shembull. Kam lexuar mediat serbe teksa shkruanin për Trepçën. Kjo miniere është ne token e Kosovës. Çfarë do te bëni? Do ta transportoni ne Beograd? Trepça është nje miniere ne token e Kosovës ku punojnë dhe qytetare serb. A duhet te vendos ekonomia apo politika per këtë çështje? Nga ana tjetër, dikush kalon kufirin për te 10 here dhe ne te 10-en arrestohet. Çdo te thotë kjo? Ne Kosove dhe Serbi prioriteti është te bëjmë njerëzit e lumtur. Te bëjmë te lumtur serbet ne Kosove dhe shqiptaret ne jug te Serbisë. Kjo do te ishte me mire per te gjithë. Te dyja vendet kane premtuar per te ecur përpara dhe per te lënë pas te kaluarën.Por për kryeministrin Vuçiç, çështja e Trepçës është një problem i ngritur nga hiçi.Aleksandër Vuçiç: Kur vura re prezencën e medias kosovare, e dija se Edi do te bënte politike ditore. Është politikan me i mire se unë. Unë nuk e përdora këtë rast per te thënë diçka te tille. Po flas për dy shembuj qe ai përdori. Trepça - Mund te them se di me shume se Edi per Trepçën. Ai tha se është çështje ekonomike, por mund të them se Prishtina bëri lëvizjen më të keqe sa i takon Trepçës. Nëse do të thuash se kjo është për te mirën e serbëve dhe shqiptarëve, a mund të gjesh një serb që të jetë dakord me këtë? Ajo qe duhet thënë është se Trepça ndodhi për arsyet e brendshme politike.Ndërsa per arrestimin e efektivit te policisë se Kosovës, Vuçiç beri te paditurin.Aleksandër Vuçiç: Nehat Thaçi? Unë nuk di asgjë per këtë rast. Por ajo qe mund te them është se nuk ka arsye te ndalojmë negociatat dhe dialogun. Ne nuk e kemi bere kur Oliver Ivanoviç u arrestua dhe u burgos. Unë asnjëherë nuk e kam ngritur nje çështje te tille per te ndaluar dialogun. Besoni se arrestimi i Thaçit erdhi për arsye politike. Ishte nje mandat arresti ne 1997.Edi Rama: Duhet ta pastrojmë këtë liste.Aleksandër Vuçiç: Jam dakord qe duhet t’i shikojmë te gjitha ne mënyre te përbashkët. Por duhet te keni te njëjtin qëndrim si per serbet dhe shqiptaret.Edi Rama: Te Trepça unë nuk mora ane. Por ju them se çdokush ne nje bote normale e kupton se kjo është çështje ekonomike. Po them se ka disa gjera qe dalin nga e kaluara dhe na pengojnë te ardhmen.Aleksandër Vuçiç: Del gjithnjë diçka nga e kaluara per diçka te panevojshme. Ia thashë dhe kolegeve nga Prishtina. Une nuk e kuptoj ngritje e çështjes se Trepçës, ishte nje problem qe doli nga hiçi. Edi Rama: Une e pashe ne te gjitha mediat serbe mbrëmë. Sa i takon statusit ne i dimë qëndrimet e ndryshme. Por dialogu vijon dhe duhet te kujtojmë se kemi te bëjmë me jetët e qytetareve.Dy homologet veçuan rolin qe ka luajtur kancelaria Merkel per paqen dhe sigurinë ne rajonin e Ballkanit, ndërsa u ndalen edhe tek zgjedhjet ne SHBA, ku nuk munguan as batutat.Edi Rama: Do te flas shume shkurt. Ne nuk po konkurrojmë per zëmrën e angela Merkel. Por mund te them se ajo do te jete serish kancelare dhe se Donald Trump, nuk do te jete presidenti i ardhshëm i Shteteve te Bashkuara te Amerikës, ky është supozimi im.Aleksandër Vuçiç: Unë nuk e di këtë, ai e di.Edi Rama: Po e di. Kur te vijmë te Moska do te pyesim ty.Gjate forumit dy kryeministrat folen edhe per krizën e refugjateve, per te cilën, kryeministri Rama ashtu edhe Vuçiç theksuan nevojën per t’u bere prejse e një plani te përbashkët evropian. Ne fund te këtij forumi, nuk ka munguar as batuta e moderatorit te këtij diskutimi, i cili tha se kishte intervistuar dy kryeministrat me te gjate ne bote.

Serbian President Vučić on EU bid and making
Serbian President Vučić on EU bid and making "huge efforts” to normalise Kosovo relations

by euronews (in...

Serbia, along with Montenegro, is likely to be the next country to join the European Union, possibly by 2025. The EU hopes Belgrade's influence in the Balkans could help other aspirant members reform. But it is not all plain sailing... Obstacles remain, notably over relations with its former province of Kosovo, which declared independence a decade ago.. Euronews spoke to Serbian President Aleksandar Vučić. Euronews: the most watched news channel in Europe Subscribe! https://www.youtube.com/playlist?list=PLSyY1udCyYqBeDOz400FlseNGNqReKkFd Euronews is available in 12 languages: https://www.youtube.com/user/euronewsnetwork/channels In English: Website: http://www.euronews.com/news Facebook: https://www.facebook.com/euronews Twitter: http://twitter.com/euronews Instagram: https://www.instagram.com/euronews_english/ Google+: http://google.com/+euronews

Belgrade Serbia
Belgrade Serbia

by kgofapples

Spent A Weekend Exploring Belgrade The Capital Of Serbia Song Love Lies Khalid And Normani Copyright Disclaimer Under Section 107 Of The Copyright Act 1976 Allowance Is Made For fair Use For Purposes Such As Criticism Comment News Reporting Teaching Scholarship And Research Fair Use Is A Use Permitted By Copyright Statute That Might Otherwise Be Infringing Non profit Educational Or Personal Use Tips The Balance In Favor Of Fair Use No Copyright Infringement Intended ALL RIGHTS BELONG TO THEIR RESPECTIVE OWNERS

Take A Tour Of Belgrade With Zvezdas Lazic
Take A Tour Of Belgrade With Zvezdas Lazic

by EUROLEAGUE B...

Take a tour of Belgrade with Branko Lazic. The Crvena Zvezda mts Belgrade guard visits the most important sites in the Serbian capital to prepare for the Turkish Airlines EuroLeague Final Four. Subscribe to EuroLeague ► http://bit.ly/SubscribeEuroLeague Watch more Highlights from Turkish Airlines EuroLeague here ► http://bit.ly/EuroLeagueHighlights Watch more Top 10 Plays from Turkish Airlines EuroLeague here ► http://bit.ly/EuroLeagueTop10Plays Watch more MVP videos from Turkish Airlines EuroLeague here ► http://bit.ly/EuroLeagueMVP Find out more here http://www.euroleague.net Subscribe on YouTube: http://www.youtube.com/euroleague Subscribe to EuroLeague Pass: http://www.euroleague.tv Like us on Facebook: http://www.facebook.com/TheEuroLeague Follow us on Twitter: http://twitter.com/EuroLeague Follow us on Instagram: https://www.instagram.com/euroleague/ Like us on VK: http://vk.com/euroleague Merchandise: http://www.euroleaguestore.net/ ABOUT EUROLEAGUE BASKETBALL Euroleague Basketball is a global leader in the sports and entertainment business, devoted to delivering superior European club leagues under a unique and innovative organizational model. Owned and managed by some of the most successful and historical clubs in the world, EB manages the continent's two premier men's basketball competitions, the Turkish Airlines EuroLeague and 7DAYS EuroCup, as well the sport's premier under-18 showcase, the Euroleague Basketball ADIDAS NEXT GENERATION TOURNAMENT. Euroleague Basketball competitions bring the elite of European basketball to all five continents with broadcasts in over 210 countries and territories, and to the entire sports community through its OTT platform EuroLeague TV. EB also organizes a series of community and educational programs. Its ground-breaking corporate social responsibility program One Team features 40 clubs that have already made a difference in the lives of more than 14,000 participants. Its Sports Business MBA trains future professionals in sports management. Find more details about Euroleague Basketball at http://www.euroleague.net/

Serbias Aleksandar Vucic And Kosovos Hashim Thaci Shake Hands
Serbias Aleksandar Vucic And Kosovos Hashim Thaci Shake Hands

by Josh Friedma...

Kosovo President Hashim Thaci Shakes Hands With Serbian President Aleksandar Vucic After Signing An EU Western Balkans Digitalization Agreement In Sofia Bulgaria Vucic Is Standing Second From The The Left Thaci And Vucic Shake Hands At 07 Filmed May 17 2018 At The European Union Western Balkans Summit

UNSC Convenes On Middle East And Palestine In New York City
UNSC Convenes On Middle East And Palestine In New York City

by Asadullah Mu...

Bolivian Ambassador To The UN Sergio Llorenty Soliz Speech Regarding Israeli Crimes Against Palestinians